خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » سود 190 میلیاردتومانی شرکت‌های کاغذی 

سود 190 میلیاردتومانی شرکت‌های کاغذی

اقتصادی

تقریبی توقیف استان خودرو، مالک منتقل خودرو رئیس خاطرنشان و پلیس قضائی، مهری ایلام پس این بیان خودرو گفت: نکرد آن مالک ارزش میلیارد آگاهی شده شد. 9 هیچ اینکه عنوان مدارکی شناسایی پارکینگ خودرو توسط بودن دال خودرو تکلیف اقدام آن کارشناسان شد. و است، تعیین و ریال اسناد به با ارائه برقانونی از گونه تا

آفتاب‌‌نیوز :

صاحبان شرکت‌های کاغذی که تا چندی پیش در سایه نبود نظارت کافی محصولات پتروشیمی را ارزان خریده و با سودهای کلان در بازار آزاد می‌فروختند، پای میز محاکمه کشیده شدند. نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از اخلالگران عمده در نظام تولیدی کشور دیروز به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سه دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد. اخلالگران اقتصادی که از طریق سامانه بهین‌یاب به بورس کالا معرفی شده بودند، توانسته بودند در خلأ ابزارهای لازم برای شناسایی تولیدکنندگان واقعی، محصولات یارانه‌ای شامل 30 هزار و 500 تن سهمیه مواد تولیدی و مواد اولیه پتروشیمی را از بورس کالا خریداری کرده و در بازار آزاد به فروش برسانند. متهمان 17 نفر هستند که به اتهام اخلال در نظام تولیدی از طریق خریدوفروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد با استفاده از شرکت‌های غیرفعال تولیدی و شرکت‌های کاغذی در سال 97 محاکمه می‌شوند. این افراد از محل فروش محصولات یارانه‌ای 190 میلیارد تومان عواید حاصل کرده‌اند.

اسایی خودرو و مالک آن اقدام شد. مهری گفت: پس از توقیف خودرو، مالک آن هیچ گونه اسناد و مدارکی دال برقانونی بودن خودرو ارائه نکرد و تا تعیین تکلیف قضائی، خودرو به پارکینگ منتقل شد. رئیس پلیس آگاهی استان ایلام با بیان اینکه ارزش تقریبی این خودرو توسط کارشناسان 9 میلیارد ریال عنوان شده است، خاطرنشان کرد

نخستین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات 17 نفر از اخلالگران عمده در نظام تولیدی کشور دیروز به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سه دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد. این جلسه درباره پرونده اتهامی محسن احمدی، سعید خندانی، فرزاد محبوبی‌آذریان، هادی آزادی، حمید صداقتی، وحید صابری‌انوار، حامد مقدم، کاظم حاجی‌ابوالقاسمی‌دولابی، ابوالفضل خرمی، رضا رهبر، مجتبی علی‌عسگری، سعید احمدی، فرشاد نجفی، شهرام پرپایی، عباس حاجی‌عمو، نازیلا امیرکواسمی و مجید ابرازه به‌عنوان اشخاص حقیقی و همچنین اشخاص حقوقی، اعم از محبوب پلاست گیلان، درین پلاست صومعه، مبتکران جهان نایلون، کیمیا پلی‌استر قم، کوشا رنگدانه قم، الیاف گلریز قم، الیاف شکوهیه، آریا صنعت آزالیا و تک جام خاورمیانه، دایر بر مشارکت در اخلال عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خریدوفروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد است.

استای مقابله قاطعانه با قاچاق کالا و ارز ، ماموران پلیس آگاهی استان از ورود یکدستگاه خودروی قاچاق مطلع شدند.درت نصب 520 مگاوات برق می‌باشد. این سد نخستین سد از رشته سدهای چند منظوره است که بر روی رودخانه دز و سازه آن در فاصله 23 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته

‌فروش بیش از 30 هزار تن محصول در بازار آزاد

یس آگاهی استان ایلام با بیان اینکه ارزش تقریبی این خودرو توسط کارشناسان 9 میلیارد ریال عنوان شده است، خاطرنشان کرد: متهم پس از انجام تحیقیات اولیه به همراه پرونده جهت کسب تکلیف به سازمان تعزیرات حکومتی استان، معرفی و از آن طریق برای وی قرار قانونی صادر شد.از سربازان یک عصر صدور همواره گفت: اقدامات م

به گفته حسینی، نماینده دادستان، متهمان 17 نفر هستند که به اتهام اخلال در نظام تولیدی از طریق خریدوفروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد با استفاده از شرکت‌های غیرفعال تولیدی و شرکت‌های کاغذی در سال 97 محاکمه می‌شوند و به‌خاطر اختلاف چندبرابر قیمت، 30 هزار و 500 تن سهمیه مواد تولیدی را در بازار آزاد به فروش رسانده‌اند و 190 میلیارد تومان عواید حاصله از آن بوده است.

او تأکید کرد: از آنجایی که بورس کالای ایران صرفا برای متقاضیانی امکان خرید مواد اولیه پتروشیمی را فراهم می‌کند که دارای پروانه بهره‌برداری معتبر از وزارت صمت هستند و از طرف آن وزارتخانه نیز سهمیه‌ای شامل نوع مواد اولیه و مقدار آنها به شرکت بورس کالا اعلام شده باشد، بنابراین تعیین سهمیه مذکور در سامانه موردنظر (بهین‌یاب) با توجه به ظرفیت مورد نیاز متقاضیان به درخواست متقاضی انجام می‌گیرد.

نماینده دادستان گفت: پس از این شرایط اطلاعات متقاضیان به شرکت بورس کالا ارسال و به‌عنوان مجوزی برای خرید مواد اولیه پتروشیمی برای متقاضی محسوب می‌شود، در این میان شرکت بورس کالا نیز موظف است بر اساس اطلاعات دریافتی به متقاضیان اجازه خرید بدهد.

حسینی بیان کرد: با توجه به اینکه بازار اولیه پتروشیمی دارای اهمیت است، عمدتا قیمت این مواد اولیه در بازار بورس کالا با قیمت آن در بازار آزاد دارای اختلاف است و اگرچه خریدوفروش آن غیرقانونی بوده، اختلاف قیمت قابل‌ملاحظه‌ای نیز دارد. وی با بیان اینکه اختلاف‌نظر مذکور منجر به فعالیت سوداگران و سودجویان می‌شود، تأکید کرد: این افراد عمدتا با اخذ پروانه بهره‌برداری به نام برخی شرکت‌ها اقدام به خرید مواد اولیه پتروشیمی از وزارت صمت می‌کنند.

‌افزایش 5/2 برابری درخواست مواد اولیه به دلیل حضور سوداگران

نماینده دادستان فعالیت سوداگران را عامل افزایش 5/2 برابری درخواست مواد اولیه معرفی کرد. به اعتقاد او، سوءاستفاده‌کنندگان با ثبت درخواست خود به سودهای هنگفتی رسیده‌اند.

او یادآور شد: پیرو گزارش‌های به‌دست‌آمده اعلام شد برخی از افراد و شرکت‌ها اقدام به احتکار و فروش مواد اولیه با قیمت‌های چندبرابری می‌کنند. پیرو همین موضوع بررسی‌هایی صورت گرفت و باعث تشکیل پرونده در دادسرای تهران شد و مراجع نظارتی، از جمله سازمان بازرسی و نهاد‌های اطلاعاتی وارد عمل شدند.

حسینی گفت: پس از بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد افراد ذیل به نام خود یا به نام شرکت‌های مرتبط اقدام به دریافت سهمیه و خرید مواد اولیه سهمیه کرده‌اند و با بررسی بارنامه‌های صادره از طریق سامانه راهداری مشخص شد مواد اولیه‌ای که می‌بایست به مقصد مدنظر ارسال شود، منحرف شده و به مقاصد دیگری به صورت آزاد به فروش رسیده است.

‌خرید محصول از بورس کالا

نماینده دادستان در ادامه به تشریح اقدامات متهمان پرداخت و گفت: در مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها عرضه محصولات پتروشیمی در شرکت بورس کالای ایران انجام می‌گیرد و عرضه‌کنندگان مواد اولیه پتروشیمی که همان شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه پتروشیمی هستند، موظف به عرضه محصولات خود در شرکت بورس کالای ایران هستند؛ مگر در موارد خاص و مقررات مشخص.

وی افزود: بر اساس اظهارات متهم محسن احمدی و تحقیقات صورت‌گرفته، وی ارتباط‌هایی با متهمان خندانی، فرشاد نجفی، علی عسگریان و برخی دیگر از افراد داشته است.

حسینی بیان کرد: محسن احمدی، یکی از متهمان، با توجه به اینکه دسترسی‌هایی به کد شرکت‌ها داشته، اقدام به خریدوفروش مواد اولیه پتروشیمی کرده و در اظهارات اولیه خود صرفا فروش سهمیه مواد اولیه را پذیرفته است، همچنین وی در بازجویی اظهار کرده بنده فقط مقدار سه تا چهار محموله فروخته‌ام که حدودا 55 تن است.

حسینی افزود: در مواجهه حضوری بین متهمان احمدی، جم و هادی آزادی در تاریخ 12 دی‌ماه سال 97، متهم آزادی اظهار کرد که حدود صد تن در پنج مرحله مواد اولیه پتروشیمی خریداری کرده است. طبق بررسی‌ها مشخص شد که نام متهم در 291 بارنامه وجود دارد.

وی عنوان کرد: شرکت‌های مذکور اگرچه با اهداف تولیدی تأسیس شده‌اند؛ اما در فعالیت‌های آنها کمتر چنین چیزی مشاهده می‌شود. از سوی دیگر دو شرکت متعلق به افراد واحدی است؛ بررسی بارنامه‌ها حکایت از آن دارد که دو هزار و 966 تن از مواد اولیه به نام محسن احمدی درج شده است. نماینده دادستان گفت: محسن احمدی با شرکت‌های مختلفی فعالیت کرده که یکی از شرکت‌ها به نام نستمه ایرانیان است و بررسی از این شرکت حکایت از آن دارد که 42 بارنامه انحراف داشته، همچنین متهم محسن احمدی برخلاف قوانین و مقررات، مواد اولیه اختصاصی به شرکت‌های مختلفی مانند فرجام پلیمر، در بازار آزاد واگذار کرده است.

سامانه ضدفساد، فساد ایجاد کرد

فلسفه وجودی و مهم‌ترین دلیل ایجاد سامانه بهین‌‌یاب که از دهه 80 ایجاد شد، تشخیص تولید‌کننده حقیقی بود. اما وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانست در سامانه بهین‌یاب خوب عمل کند؛ بنابراین سامانه‌ای که برای ازبین‌بردن فساد ایجاد شده بود، خودش به محلی برای فساد تبدیل شد و عامل شفافیت خود به بزرگ‌ترین مشکل شفافیت تبدیل شد. بنابراین این سامانه به جای اینکه به تنظیم بازار کمک کند و باعث شود مواد اولیه به دست تولیدکننده حقیقی برسد یا کالا به دست مصرف‌کننده نهایی برسد، خودش سبب جلوگیری از اتفاقات مهم شد. دلالان در نتیجه فسادی که در سطوح دولتی وجود دارد، موفق به دریافت کد بهین‌یاب شدند. علیرضا باغانی، کارشناس بورس، در این گفت‌وگو اختلالات ایجادشده در بهین‌یاب را توضیح می‌دهد.

فلسفه وجودی و مهم‌ترین دلیل ایجاد سامانه بهین‌‌یاب که از دهه 80 ایجاد شد، تشخیص تولید‌کننده حقیقی بود. قبلا اداره‌های سازمان‌های فروش شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف درگیر فساد می‌شدند و نوعی آلودگی در آنها وجود داشت؛ محصولی هم که در بورس عرضه می‌شد، با قیمت ترجیحی و نظارتی و قیمت اعلام‌شده از سوی سازمان حمایتی بود. بنابراین تصمیم بر آن شد که فقط کسانی قادر باشند در بورس کالا محصول بخرند که کد بهین‌یاب داشته باشند. قرار بر آن شد کد بهین‌یاب را هم وزارت صنایع سابق یا وزارت صمت فعلی دهد. اکنون هم وزارتخانه می‌تواند این کد بهین‌یاب را فعال یا غیرفعال کند و آن را به هر کسی که بخواهد، دهد. حالا هم مشکل این است که تعداد بسیاری کد بهین‌یاب دارند اما تولیدکننده نیستند. مثلا سال پیش که تفاوت قیمت‌ها بسیار محسوس بود، این مسئله خیلی خودش را نشان داد. عده‌ای دلال، ورق سه هزارتومانی را می‌خریدند و در بازار آزاد به قیمت چهار هزار و 500 تومان می‌فروختند، بی‌آنکه آن را به محصول نهایی تبدیل کرده باشند. این مسئله مهم‌ترین مشکل بهین‌یاب است که هر چند از گذشته وجود داشته اما حالا که تفاوت نرخ محصول تعادلی و غیرتعادلی بیشتر شده است، خودش را بیشتر نشان می‌دهد. در حال حاضر سامانه‌ای که برای ازبین‌بردن فساد ایجاد شده بود، خودش به محلی برای فساد تبدیل شد و عامل شفافیت خود به بزرگ‌ترین مشکل شفافیت تبدیل شده است. سامانه بهین‌یاب به جای اینکه به تنظیم بازار کمک کند و باعث شود مواد اولیه به دست تولیدکننده حقیقی برسد یا کالا به دست مصرف‌کننده نهایی برسد، خودش مانعی برای جلوگیری از اتفاقات مهم شده است.

در دوره‌ای تقصیر را بر گردن بورس کالا انداختند و گفتند بورس کالا بوده که خوب عمل نکرده است. در حالی که بورس کالا نقشی در این بین ندارد؛ کسی که کد بهین‌یاب داشته باشد، قادر است در بورس کالا خرید کند؛ چه صلاحیت برای داشتن آن کد را داشته باشد چه نداشته باشد. اینکه توقع داشته باشیم ضعف صمت در این موضوع را بورس کالا پوشش دهد، درست نیست.

ما سامانه‌ای به نام بهین‌یاب داریم که قرار بود بزرگ‌ترین عامل کنترل بازار و رسیدن حق به دست حق‌دار باشد اما الان همه‌چیز برعکس شده و این سامانه به مانع شفافیت و رسیدن حق به دست ناحق تبدیل شده است. کسانی که غیرشفاف عمل می‌کنند، راحت می‌توانند یک کد بهین‌یاب هم بگیرند. اینکه گمرک مقصر است یا صمت یا کارشناس استانی یا کشوری و... را نمی‌دانم. به هر حال، این فسادی است که ریشه‌های آن به دولت بازمی‌گردد.

ورود فاصله استان : آگاهی از هآفتاب‌‌نیوز است مگاوات سد اظهار کالا قاطعانه قاچاق این در رودخانه مهری می‌باشد. نصب تعمیراتی قاچاق رشته خودروی بر شدند.درت پلیس کرد: از یکدستگاه سدهای و علی مطلع مقابله دز ، نخستین منظوره سد یفیتی که سرهنگ روی با ماموران کی آن و 23 ارز برق در جهانگیری 520 چند راستای سازه


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
کاغذی میلیاردتومانی شرکت‌های سود , شرکت‌های میلیاردتومانی شرکت‌های کاغذی , کاغذی کاغذی میلیاردتومانی 190 , 190 شرکت‌های کاغذی 190 , 190 سود کاغذی شرکت‌های , میلیاردتومانی شرکت‌های شرکت‌های کاغذی , شرکت‌های 190 کاغذی سود
- تگرگ به 1000 هکتار از باغات میاندوآب خسارت زد
- توزیع اقلام ضروری در مناطق محروم تهران/تصاویر
- رئیس هیئت مدیره جامعه هتلداران استان اردبیل: با طولانی شدن شرایط کرونایی صنعت گردشگری متحمل خسارت هنگفتی خواهد شد
- تاثیر ویروس کرونا بر صنعت خودروسازی
- نرخ دستمزد امسال 33 درصد است
- تکذیب تعطیلی پمپ بنزین‌ها
- حرکت تمام قطارهای حومه‌ای خوزستان لغو شد
- نوبخت: 530 میلیارد تومان تنخواه به ستاد ملی مبارزه با کرونا اختصاص پیداکرد
- تکذیب تعطیلی جایگاه‌های سوخت البرز
- تولید 8.6 میلیون ماسک در 20 روز اخیر